מנהגי אבלות

כאשר אדם נפטר יש לחלק את החלק הדתי קשור למנהגי אבלות ולחלק הפרקטי. במאמר זה נפטר לכם גם על מנהגי אבלות וגם על החלק שקשור לקבורה עצמה.

מי הגוף האחראי על הקבורה?

הקבורה במדינת ישראל נעשית ברובה על ידי גופים דתיים, וממומנת בבסיסה על ידי המוסד לביטוח לאומי. בתי העלמין מופעלים, בעיקר, על ידי ארגוני קבורה דתיים (חברה קדישא ליהודים והגופים המקבילים בעדות הדתיות האחרות), ומיעוטם על ידי חברות קבורה חילוניות אשר פועלות בבתי עלמין אזרחיים

האם להיקבר עולה כסף?

התעריף המקובל הוא 1,500-2,500 שקל. בתי הקברות הפעילים אינם גובים תשלום תמורת חלקת הקבר. אולם מי שמתעקש להיקבר בבית עלמין שהוכרז כסגור ואינו כורה קברים חדשים, יידרש לתשלום הנקבע בהתאם לביקוש והיצע. כמעט כל החלקות הפנויות בבתי קברות אלה הוקצו כבר לזריזים שהשכילו לרכוש חלקת קבר, לרוב בסמיכות לקרוב שנפטר.

קבורה ראשונה ביטוח לאומי משלם את הצואות הקבורה .

מי זכאי למענק פטירה?

מענק פטירה משולם לבן זוג של נפטר, שקיבל עד לפטירתו אחת מהקצבאות האלה: קצבת אזרח ותיק, הבטחת הכנסה, נכות כללית, שירותים מיוחדים, נפגעי עבודה, שאירים או אסירי ציון. אם אין לנפטר בן זוג, ישולם המענק לילדו, בתנאי שהילד עונה על הגדרת ילד.

האם לפי מנהגי אבלות
ניתן לדחות גילוי מצבה?

האם מותר לדחות גילוי מצבה? כאמור, מועד הטקס אינו קבוע בהלכה אלא הוא מנהג המשתנה בין עדות ישראל. לפי פוסקים שונים, אפשר לדחות את גילוי המצבה גם עד שנה לאחר הפטירה מסיבות שונות ולכן ההחלטה על מועד קיום הטקס היא אישית, או בהתאם למקובל בקהילה. אם מועד גילוי מצבה נופל על מועדים וחגים מסוימים – חובה לדחות אותו.

מתי מקבלים תעודת פטירה?

רשות האוכלוסין וההגירה תנפיק עבורכם את התעודה תוך חמישה ימי עסקים מיום קבלת הבקשה. לאחר מכן תשלח התעודה באמצעות הדואר לכתובת המופיעה במרשם האוכלוסין.

איך מחשבים 30 יום לפטירה
לפי מנהגי אבלות?

שלושים ימי האבל הראשונים נקראים תקופת השלושים, הנספרת החל ביום הקבורה ו-30 ימים רצופים לאחריה. לאחר תום השבעה נמשכים מנהגי האבלות באופן חלקי שמותאם לאבלים. בסיום השלושים תמה תקופת האבל על מרבית קרובי המשפחה, למעט האבלים על פטירת אב ואם, אז נמשכת תקופת האבלות שלהם אחד עשר חודשים נוספים.

מתי קמים מהשבעה?

ספירתם של שבעת ימי האבל מתחילה מרגע הקבורה. הימים במסורת היהודית נמנים משקיעת השמש ועד שקיעת השמש שלמחרת (ולא מחצות הלילה לחצות הלילה שלאחריו). לכן, אם נותרו ולו דקות ספורות של אור יום לאחר הקבורה, ייחשב יום הלוויה כיום הראשון של השבעה. תקופת השבעה מסתיימת בבוקר היום השביעי שלאחר הקבורה, לאחר ישיבה קצרה באותו היום.

מתי מנהגי אבלות קובעים שצריך
לעלות לקבר אחרי השבעה?

ככלל הלכה פסוקה בשו"ע לעלות לקבר בתום: שבעה ימים , שלושים יום , 12 חודש, ויום השנה. בדרך כלל בשנים רגילות סיום 12 חודש יהיה גם יום השנה.

מי צריך לשבת שבעה?

ההלכה קובעת כי צריך להתאבל על שבעה קרובים: אב, אם, אח, אחות, בן, בת ובן זוג.

האם לפי מנהגי אבלות מותר
להתאבל בשבת?

חשוב לזכור שהשבת נספרת בתוך שבעת ימי האבלות, אבל לא נוהגים דיני אבלות בשבת בפומבי משום כבוד השבת.

מי עולה לקבר בתום השבעה?

מתי עולים לקבר? אחד המנהגים המיועדים לשמר את זכרו את המת, היא עלייה לקברו. בדרך כלל נהוג שבני משפחה וחברים קרובים עולים לקברו של הנפטר, בין אם זה בתום השבעה, בתום השלושים ולאחר מכן בכל יום שנה למותו.

האם לפי מנהגי אבלות יש
לשבת שבעה ביום שישי?

דעה ראשונה: יש לשבת שבעה ביום שישי עד צאת הכוכבים שיהיה חושך, עד זמן זה יש לשמור את כל דיני האבלות. דעה שנייה: משעת מנחה קטנה, ביום שישי מותר לקום ולהתארגן לכבוד שבת, זמן מנחה קטנה תלוי בעונות השנה והשעה המדויקת משתנת ומפורסמת בלוח הזמנים מדובר על כ-שעתיים וחצי שעות זמניות קודם השקיעה.

מתי עושים סעודת הבראה?

בהלכה, סעודת הבראה היא חלק ממנהגי האבלות. סעודה זו היא הסעודה הראשונה במהלך שבעת ימי האבלות, לאחר שחוזר האבל מקבורת המת.

מתי מבצעים לפי מנהגי אבלות
את הסעודה שבשבעה?

היום השביעי לאחר שהתפללו תפילת שחרית, מסתיימים שבעת ימי האבלות. לפי זה, אם למשל הקבורה הייתה ביום שני לפני השקיעה, אזי, ביום ראשון בבוקר מסתיימת האבלות. לגבי שבת החלה בתוך ימי ה"שבעה", קיים כלל אחר, הקובע שאבלות בפרהסיא (בציבור) אסורה בשבת.

איפה אפשר לשבת שבעה?

לרוב כל האבלים מתאספים בבית אחד, בדרך כלל בביתו של הנפטר, ושוהים בו במשך שבעת הימים. בשבעת הימים הללו נהוג לקבל ביקורי תנחומים, אולם יש הנמנעים מביקורי תנחומים בשלושת הימים הראשונים של השבעה. במהלך השבעה אסור על האבל לצאת מביתו או להסיח את דעתו מהאבלות.

האם מותר לפי מנהגי אבלות
לאכול בשר בשבעה?

ע"פ ההלכה אין שום בעיה לאכול בשר ולשתות יין בימי שבעה. ישנו מנהג שחלק מעדות המזרח ובעדה המרוקאית נהגו בו להימנע מאכילת בשר ושתית יין כל השבעה.

מתי אומרים קדיש בלוויה?

מתי אומרים קדיש – מי אומר קדיש עבור הנפטר – קדיש לנשמה

הקדיש נאמר 3 פעמים ביום בתפילות שחרית מנחה וערבית. בנוסף יש הנוהגים לעשות שיעור תורה ובסיומו לומר קדיש דרבנן. מנהג חב"ד בסיום כל תפילה להוסיף לימוד משניות, בסופו אומרים קדיש נוסף דרבנן.

לפי מנהגי אבלות - מי קורא קדיש יתום?

מי אומר את הקדיש ומתי?

קדיש יתום מיועד ליתומים שאיבדו אב או אם, והוא נאמר במשך השנה לאחר פטירתם (על כך ראו בהמשך). ניתן גם לומר קדיש לאחר פטירת אח, אחות או אישה. אם אדם נפטר ולא הותיר אחריו ילדים או קרובי משפחה אחרים שיכולים לומר קדיש, נהוג למנות מישהו שיעשה זאת עבור המשפחה.

למה אומרים קדיש?

משמעות אמירת הקדיש

זו בעצם הבעת הסכמה עם הקב"ה המנהל את העולם. הכרה שכל פעולה מגיעה מלמעלה היא טובה, גם אם בפועל מדובר באבל ואובדן.

מה מנהגי אבלות קובעים בנוגע
למה נהוג להביא לשבעה

נהוג להביא מוצרי מזון ,כגון עוגות ,עוגיות, קפה, תה, שתיה קלה , וכדומה כדי להקל על הוצאות המשפחה בזמן השבעה והאבל.

לסיכום

אנו במצבות כדר שמחים לתת לכם את המידע בנוגע למנהגי האבלות ונשמח ללוות אותכם בתהליך ייצירת המצבה שלכם או חידושה, עזרה בבחירת תוכן לכיתוב על המצבה, בחירת סוג המצבה ועוד והכל באדיבות וסבלנות.